Úplnost a velikost školy

17. ZŠ a MŠ Plzeň, Malická 1 je úplnou základní školou s 9 postupnými ročníky. Ve většině ročníků jsou dvě paralelní třídy, a to v závislosti na vývoji populace. Celkový počet žáků se v posledních letech pohybuje kolem 360. Jsme spádovou školou školského obvodu Plzeň 1, ale díky blízkosti středu města a velmi dobré dopravní dostupnosti 5 autobusovými a 2 tramvajovými linkami pochází řada žáků z obvodu Plzeň 3 a někteří dojíždějí i z menších obcí v okolí Plzně.

Charakteristika pedagogického sboru

Pedagogický sbor tvoří ředitel/ka, jeho zástupci, cca 25–30 učitelů, vychovatelky školní družiny a také učitelky mateřské školy. Základní a mateřská škola úzce spolupracují. V rámci pedagogického sboru působí také asistenti pedagoga dle aktuálních potřeb dětí a žáků v základní i mateřské škole.

Sbor je smíšený s výraznou převahou žen. Stabilizované jádro je průběžně doplňováno učiteli s potřebnou aprobací. Všechny vyučovací předměty s převládajícím teoretickým naukovým zaměřením zajišťují kvalifikovaní učitelé. Vzhledem k celkově nižšímu počtu učitelů ve škole není v současném systému možno zajistit úplnou aprobovanost výuky všech předmětů, což se týká zejména výchov.

V rámci sboru působí řada specializovaných odborníků, kterými jsou výchovný poradce, metodik prevence, metodik environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty, metodik informačně komunikačních technologií, speciální pedagog a logopedický asistent. Několik pracovníků se podílí na profesní přípravě studentů Pedagogické fakulty ZČU v Plzni, na dalším vzdělávání pedagogických pracovníků Plzeňského kraje či na tvorbě učebnic nakladatelství Fraus.

Dlouhodobé projekty

17. základní a mateřská škola je partnerem ZČU v rámci pedagogické praxe studentů Pedagogické fakulty ZČU.

Opakovaně se pak účastníme projektů spolufinancovaných z fondů EU.

Za spoluúčasti Dětského parlamentu běží už řadu let projekt zaměřený na výchovu k občanství, sociálnímu cítění a spoluzodpovědnosti za vlastní život.

Škola pořádá také několik vlastních dlouhodobých projektů, které se tematicky vztahují ke Světovému dni zvířat, Evropskému dni jazyků, Dni Země, Dni dětí či pravidelným dnům otevřených dveří.

V roce 2007 jsme začali spolupracovat s Mittelschule v německém Neutraublingu s cílem vzájemného poznání a rozvoje komunikačních kompetencí žáků. Hlavní náplní jsou každoroční vzájemné reciproční návštěvy.