CIZINCI NA 17. ZŠ A MŠ

Naši školu navštěvuje řada žáků s OMJ (odlišným mateřským jazykem). Přicházejí z různých zemí. Jedná se převážně o Vietnamce, Ukrajince, Moldavany nebo Rumuny. Vyučující se dokonce setkají ve výuce i s žáky z Nepálu či Mongolska. Tito zmínění žáci nastupují do školy většinou s nulovou znalostí českého jazyka.

Adaptace na cizí školní prostředí bývá pro každého cizince jinak obtížná. Někteří se zapojí dříve a jiní až po delší době. To vše se ale odvíjí od jejich osobního přístupu ke škole jako takové. Na plnění povinností a postupné adaptabilitě se zároveň promítne i podpora ze strany rodičů. Ne vždy stačí k osvojení si cizího jazyka-českého pouze školní prostředí. V tomto případě je opravdu žádoucí též intenzivní výuka českého jazyka i v jiné vzdělávací instituci. Soukromá výuka s rodilým mluvčím bývá také další z možností.

Nejen samotní žáci cizinci, ale i vyučující absolvují často velmi náročnou výuku. Několik cizinců, nejlépe různých národností, je opravdu složité zapojit do běžné výuky s českými žáky. Tím spíš, pokud je z jejich strany zjevná neochota spolupracovat i přes veškeré snahy vyučujícího.

Abychom těmto žákům s OMJ napomohli v začlenění se nejen ve směru jazykovém, ale i sociálním, uskutečňujeme pro ně kurzy českého jazyka jakožto cizího v rámci školního vyučování. Těchto kurzů se však neúčastní zcela všichni nově příchozí žáci cizinci, neboť je považují za „nepotřebné“ nebo jednoduše nechtějí.

Výuka probíhá ve třech věkových skupinách: 1. – 4. ročník, 5. – 7. ročník a 8. – 9. ročník. Poskytují ji naši učitelé ve svém volném čase. Učitelé nejprve zmapují úroveň znalostí českého jazyka a na základě toho přizpůsobují učivo a aktivity. Vždy se zaměřují na konkrétní potřeby každého žáka, aby výuka byla co nejefektivnější. Nejdůležitějším prvkem je bezesporu základní komunikace a schopnost se domluvit. Do tohoto základu se pak prolíná čtení a psaní, neboť i tyto dovednosti jsou v běžné výuce zakomponovány a je nutné je ovládat.

K výuce se využívají jak učebnice určené speciálně pro žáky cizince, tak různorodé materiály podle daného tématu. Velkou službu poskytují zejména deskové hry a učení pomocí obrázků ve všech možných oblastech každodenní komunikace.

Přizpůsobit se nebývá vždy jednoduché, ale společnými silami a ochotou lze toho docílit v dřívějším čase…

                                                                                               Mgr. Šárka Váchalová

 
Oficiální informační server města Plzně

Kontakty:

Telefon:

kancelář školy: 378 028 511
  606 725 177
školní družina: 378 028 522
školní jídelna: 378 028 521
MŠ Křížkova: 378 028 519
MŠ Zručská cesta: 377 562 187
602 216 537
E-mail: skola@zs17.plzen-edu.cz
DS (ID): 7wtmv3p

Kde nás najdete

Malická 469/1, 301 00 Plzeň

Mapa Škola online Strava.cz Blog školní družiny
Průkaz ISIC školákOcenění společnosti Scio
EU+MŠMT Barevné RGB Evropský sociální fond