INFORMACE NÁRODNÍHO PEDAGOGICKÉHO INSTITUTU

Milí rodiče,

ocitáme se v nelehké situaci, ale ze všeho špatného může vyplynout i něco dobrého. Tím nejlepším pro Vás a Vaše děti je jedinečná příležitost vrátit se ke kořenům, k podstatě rodiny a jejího významu pro rozvoj dítěte. Máte možnost trávit s dětmi více času, povídat si, sdílet, pozorovat drobné každodenní pokroky dítěte, které obvykle ani nemáte možnost postřehnout, a radovat se z nich. Máte doma děti v předškolním věku, není tedy nutné (ani vhodné) je cíleně učit, není prospěšné je zatěžovat „školskými úkoly“ (například předkládáním pracovních listů).

Dětem i sobě můžete prospět, když se budete inspirovat následujícími doporučeními, která nabízíme:

v  věnujte čas cíleně dětem, povídejte si, vyprávějte

v  podporujte děti v samostatnosti (péče o sebe – oblékání, hygiena…)

v  zapojujte děti do běžných domácích činností (úklid, vaření, péče o blízké, o květiny, o zvířata…)

v  dbejte na pravidelný režim

v  podporujte rodinné rituály spojené s denními činnostmi i významnými událostmi (rituály před spaním, vítání a loučení, oslava tradic a výročí…)

v  zapojte se aktivně do hry dítěte (stavebnice, skládanky, hry „na něco“…)

v  s dětmi čtěte každý den, o přečteném si povídejte, pokládejte dětem k přečtenému otázky

v  společně zpívejte, kreslete, malujte, modelujte, hýbejte se, hrajte společenské hry

v  využijte získaný čas pro činnosti s dětmi, které jindy odkládáte, nestíháte (logopedická cvičení, sebeobslužné činnosti, pohybové aktivity…)

v  povídejte si s dětmi i o současné situaci, děti se potřebují orientovat v tom, co se kolem nich děje, když se samy ptají, komentují, poskytněte jim přiměřené informace, je to pro ně důležité.

Kreativitě se meze nekladou. Dětství je krátké, jedinečné a neopakovatelné. Využijme nabízené příležitosti k tomu, abychom si uvědomili, co je pro nás důležité. Naše děti si to rozhodně zaslouží, a to nejen v době nouzového stavu. Díky Vám všem.

Mgr. Hana Splavcová, NPI ČR

Zdroje a materiály

Weby pro učitele i rodiče o předškolním vzdělávání:

www.predskolaci.cz

www.detsky-web.cz

www.hrajeme-si.cz

Výtvarné a tvořivé činnosti:

• krokotak.com

www.tvorivedeti.cz